AJURWEDA

Ajurweda, z definicji starohinduski, holistyczny system medyczny,mający na celu zachowanie lub przywrócenie zdrowia człowieka. Początków tej wiedzy możemy szukać w bardzo zamierzchłych czasach ( mówi się o 7 lub nawet 10 tyś. lat). W swojej genezie bazował jednocześnie na wiedzy intuicyjnej, na obserwacji i bardzo szerokiej praktyce.

Stosowana na dużej populacji w przeciągu tysiącleci dała prostą, skuteczną wiedzę o technikach terapeutycznych, lekach ziołowych i mineralnych, systemie ćwiczeń ciała i umysłu, procesów detoksykacyjnych, harmomogramu dnia itd. Do dziś Ajurweda jest żywa i popularna w krajach dalekiego wschodu. Indie, Tybet i Chiny ( medycyna chińska wywodzi się właśnie z Ajurwedy ) korzystają z jej tradycji dodając nowe lekarstwa, techniki i kosmetyki.

Czy my, ludzie zachodu żyjący w zupełnie innych warunkach klimatycznych, innych kulturach, mający zupełnie inne produkty spożywcze do dyspozycji możemy także skorzystać z tych dobrodziejstw? Czy na nas to także będzie ” działało”?
JAK NAJBARDZIEJ TAK!
Ta wiedza jest do zastosowania dla każdego i pod każdą szerokością geograficzną.
Jest UNIWERSALNA.
Najbardziej w Ajurwedzie fascynuje prostota i absolutnie całościowe spojrzenie na człowieka.
Praojcowie Ajurwedy zanim powołali do życia system medyczny, najpierw opisali świat zewnętrzny jako nieustający ” taniec ” pięciu elementów.
Z przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi zbudowany jest cały wszechświat, a więc także nasze ciała. Różne proporcje elementów decydują o różnej jakości, więc każdy z nas jest absolutnie niepowtarzalną indywidualnością. Dlatego właśnie nie wszystko dobre dla każdego. Dla jednego listek sałaty, a dla innego lepiej nie. Dla jednego sporty zespołowe, albo siłowe, a dla innego Tai Czi.
To było dla mnie odkrycie. Wreszcie zrozumiałam, że moja dieta, tendencje umysłowe, sposób komunikacji z ludźmi, wybory, temperament, upodobania itd. są w dużym stopniu zdeterminowane przez naturę i tylko w zakresie tej szczególnej równowagi leży moje szczęście i zdrowie.
U każdego z nas ta równowaga wygląda trochę inaczej!
Podstawą wiedzy o sobie samym jest więc dowiedzenie się kim jestem , czyli jakie elementy w moim ciele są w przewadze, jak zostaliśmy przez naturę zdeterminowani i niejako zaprogramowani.
Czy dla Was to także jest logiczne i odkrywcze?
Koniec z unifikacją, z jednakową dietą dla wszystkich, jednakowym rytmem dnia, sposobem spędzania czasu wolnego, pracy.
Koniec z pretensjami do bliskich i dalszych znajomych, że są”jacyś”. Koniec z pretensjami do siebie.
Każdy ma inaczej.
Ufff!
Równowagę wyjściową, czyli urodzeniową może określić tylko lekarz Ajurwedy na podstawie badania pulsu i wywiadu.
I to jest początek prywatnej wiedzy ajurwedyjskiej o nas samych, do której zgłębiania chciałbym przekonać każdego.
JeślI nie macie pomysłu jak to zrobić, po prostu skontaktujcie się ze mną.
Moim celem jest propagowanie tej wiedzy z jeszcze jednego powodu.
Ajurweda w bardzo dużym stopniu składa odpowiedzialność za zdrowie pacjenta w jego ręce.
Pacjent mając wiedzę o swojej konstytucji może w dużym stopniu sam zacząć dbać o siebie. Stać się specjalistą od własnego dobrostanu.
Przestaje być niewolnikiem lekarza.
To jest moim zdaniem przyszłość – świadome partnerstwo i współpraca z lekarzem lub terapeutą.
To jest także okazja do nawiązanie kontaktu z własnym ciałem. Z jego głosem wewnętrznym, który stałe daje sygnały co jest dla nas dobre , a co nie.
Kiedy już uwrażliwimy się na samych siebie to z pewnością zaczniemy przenosić to na otoczenie i tak świat stanie lepszy milszy, łagodniejszy i łatwiejszy.

Zapraszam więc w podróż w kierunku harmonii i równowagi, w kierunku: NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI ŻYCIA.

podziel się wpisem

Zobacz również

WIOSENNY DETOKS AJURWEDYJSKI 1-5 MAJ

Wiosenny Detoks Ajurwedyjski w Osadzie Shalima Yoga& Spa 01-05 MAJ JUŻ CZAS, ABY ZAPLANOWAĆ!!!!TAK JUŻ DZIŚ!!!! Osada Shalima to niezwykłe miejsce prowadzone,

NASIADÓWKI -💋❤️ DLA KOBIET❤️💋

Drogie Panie!Zbliża się szczególny dzień w roku, często traktowany z lekka ironicznie, wiadomo historycznie PRL – goździki i rajstopy. 💋Świętujemy,💋Lub nie.💋Z kwiatkiem💋Z